Kościół dla średnio zaawansowanych.

Aniołek automatyczny
Strój godny
Matka Boska Elektryczna
Modlitwa stresem

Jeśli chcesz się dowiedzieć, o czym mowa, książka Szymona Hołowni jest właśnie dla ciebie! Jak pisze sam autor, to coś dla tych: „którzy z Kościołem mają do czynienia od święta, ale wciąż są go ciekawi. Być może chcieliby dowiedzieć się, jak księża przygotowują się do kazań, czym różni się przeor od proboszcza i o co tak naprawdę chodzi z wymaganym przez księży »strojem godnym«. Nie dla mocno »zaawansowanych« katolików, którzy odpowiedź na te pytania znajdą u swoich duszpasterzy lub w setkach mądrych specjalistycznych książek. Ta książka żadną miarą nie jest specjalistyczna”.
Autor w typowy dla siebie lekki sposób łączy problemy teologiczne z opisami kościelnej obyczajowości, dodając do tego mnóstwo anegdot. Kościół dla średnio zaawansowanych to pierwsza książka Szymona Hołowni. W obecnym wydaniu została jednak zmieniona i uzupełniona, między innymi z powodu przemian, jakie zaszły w Kościele w ostatnich latach. Wraz z inną książką tego autora, Monopolem na zbawienie, stanowi przystępne i nowoczesne kompendium wiedzy dla młodego katolika.

Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla ludzi patrzących na Kościół nieco z boku. Zaś dla tych, którzy uznają nowe metody ewangelizacji, być może stanie się szyderczym uśmiechem z tego ile wkładają w swoje działania. „Karaoke, zamiast slajdów, matka Boska Elektryczna, cała prawda o Ojcu Dyrektorze". Owa publikacja przeznaczona jest „Nie dla mocno »zaawansowanych« katolików, którzy odpowiedź na pytania znajdą u swoich duszpasterzy"- tak mówi o publikacji sam autor.
Na sposób humorystyczny, momentami wręcz kontrowersyjny przedstawia wszystko to, co w Kościele bardzo często staje się argumentami w dyskusji. Momentami książka staje się również ironicznym spojrzeniem na nieudolne próby zastosowania nowoczesnych środków przekazu w głoszeniu Dobrej Nowiny na terenie parafii, diecezji i całego Kościoła. Autor dodaje swojej książce sporo anegdot zaczerpniętych z wizyt na parafialnych salonach. Kościół dla średnio zaawansowanych jest to jedna z pierwszych książek Szymona Hołowni. Jest poszukiwaniem sposobu, jakim można by zainteresować przeciętnego człowieka tematyką Kościoła. Jest odpowiedzią na to, czego pragnie współczesny świat coraz częściej żyjący jakby Boga nie było.